ZMIANY W PRAWIE PO NOWYM ROKU

Z dniem 1 stycznia 2016 roku weszło w życie wiele nowych przepisów i zmian prawnych. Dotyczą one między innymi prawa podatkowego, prawa pracy, opieki zdrowotnej czy uprawnień służb mundurowych. Oto najciekawsze z nich.

W prawie sądowniczym wprowadzono szereg zachęt, które mają sprawić, że strony częściej będą szły na ugodę. Ponadto państwo opracowało system bezpłatnej pomocy prawnej dla wybranych grup społecznych. Co ważne, od stycznia procesy karne są nagrywane.

Strażnicy miejscy utracili możliwość karania mandatami z przekroczenie prędkości, która została zmierzona za pomocą urządzeń fotoradarowych. Natomiast większe uprawnienia uzyskali ratownicy medyczni, którzy wreszcie mają wgląd w karty pacjentów. Ponadto służba zdrowia ma teraz obowiązek przyjąć do szpitali rodzące kobiety. Nowe przepisy zabraniają im odmowy przyjęcia małych dzieci.

Zmieniło się również prawo pracy, a wartość minimalnego wynagrodzenia wzrosła o 100 zł. Nowelizacji uległy przepisy o zatrudnieniu na umowę – zlecenie. Teraz przedsiębiorcy zastrzegać odpowiedzialność zleceniobiorcy za wprowadzenie w błąd. Zmiany nakładają poza tym obowiązek odprowadzania składek ZUS, jeśli pracownik na umowach – zleceniu osiągnie minimalne krajowe wynagrodzenie.

Zlikwidowana została opłata recyklingowa, czyli 500 zł za sprowadzenie pojazdu z innego państwa. Jednak na podmioty, które zajmują się sprowadzaniem używanych zagranicznych pojazdów na dużą skalę, zostały nałożone nowe zobowiązania.

Na mocy nowych przepisów zawierane mają być związki metropolitalne po miedzy miastami i gminami. W tym roku powstały też cztery nowe miasta na polskiej mapie.

Zmianie uległa również ustawa o podatku VAT. Od stycznia vatowcy rozliczają się tak, jak z podatku dochodowego – w urzędach skarbowych właściwych ich miejscu zamieszkania lub siedzibie firmy. To spore ułatwienie, na przykład dla wielu przedsiębiorców z Pruszkowa wspólnym miejscem składania rozliczeń podatku dochodowego i podatku VAT będzie Urząd Skarbowy Pruszków.

Dodaj komentarz