Relacje oskarżony – adwokat – czy warto mówić mu prawdę?

adwokat

oskarżony – adwokat

W przypadku problemów natury prawnej jak najbardziej oczywiste jest to, że zazwyczaj korzystamy z usług adwokata. Jest to bowiem osoba, która specjalizuje się w obronie oskarżonych. Warto mieć na uwadze, że dziś po takiego adwokata możemy sięgnąć osobiście, lub jeśli nie jest to możliwe, to zostanie nam on wyznaczony z urzędu. W takiej sytuacji nie musimy z tego tytułu ponosić żadnych kosztów, a więc jest to o wiele lepsze rozwiązanie pod względem ekonomicznym. Niektórzy z tych, którzy zasiadają na ławie oskarżonych, są niewinni, inni jednak mogą wstydzić się swojej przyszłości, a w związku z tym często swoim adwokatom nie mówią prawdy czy też całej prawy. Czy jest to rozwiązanie słuszne?

Prawa i tylko prawda

Należy mieć na uwadze, że rolą adwokata jest pomóc oskarżonemu, a jeśli ma to zrobić, to o całej sytuacji powinien wiedzieć jak najwięcej. Tylko w ten sposób będzie mógł obrać najlepszą linię obrony. Oczywiste jest to, że zapozna się on z aktami sprawy, ale także zaufanie na linii oskarżony – adwokat jest tutaj niezbędne.

Tajemnica adwokacka

O czym jeszcze powinieneś wiedzieć? Ano choćby o tym, że każdego adwokata obejmuje tajemnica adwokacka. Jest to bardzo ważne, ponieważ informacje, które do niego trafią, nie mogą być przez niego powielane, co oznacza tylko tyle, że nikt więcej się o tym nie dowie. Dlatego też nie ma sensu niczego ukrywać przed naszym adwokatem, bo w innym wypadku szanse na skuteczną obronę znacznie spadną. Jeśli nie będziesz z nim szczery, całkiem prawdopodobne jest to, że podczas procesu coś twojego adwokata zaskoczy i wówczas sprawa może być już nie do uratowania.

One Reply to “Relacje oskarżony – adwokat – czy warto mówić mu prawdę?”

  1. Według mnie dobry adwokat potrafi skłonić do wyznania prawdy oskarżonego, nawet jeśli ten nie chce tego początkowo zrobić.

Dodaj komentarz