KIEDY ORZECZENIE SĄDOWE STAJE SIĘ PRAWOMOCNE?

KIEDY ORZECZENIE SĄDOWE STAJE SIĘ PRAWOMOCNE?

Przepis mówiący o tym, kiedy orzeczenie sądowe staje się prawomocne, jest dość skomplikowany. Uprawomocnienie ma miejsce wtedy, gdy nie przysługuje od orzeczenia żaden środek zaskarżenia.

Trzeba pamiętać, że wyrok sądu I instancji nie jest prawomocny, ponieważ można go zaskarżyć do II instancji. W praktyce zaskarżenie wyroku sprowadza się do zastosowania apelacji lub zażalenia.

Apelacja to odwołanie się od wyroku do sądu wyższej instancji. Przysługuje tylko od wyroku w I instancji. Odwołanie od wyroku może skutkować ponownym rozpatrzeniem sprawy przez sąd II instancji.

Zażalenie to środek odwoławczy, który przysługuje od orzeczeń wypadkowych, czyli nierozstrzygniętych, co do istoty sprawy.

Może jednak dojść do sytuacji, która nazywa się niedopuszczalnością zaskarżenia orzeczenia. Dzieje się tak, gdy według ustawy orzeczenie w ogóle jest niezaskarżalne, gdy strona utraciła prawo zaskarżenia wskutek upływu terminu ustawowego oraz gdy środek zaskarżenia został prawomocnie odrzucony z powodu niedopełnienia formalności lub płatności. Także wtedy, kiedy apelacja została cofnięta.

Pierwszym krokiem do wniesienia apelacji jest wystąpienie do sądu z wnioskiem o pisemne uzasadnienie wyroku. Po jego otrzymaniu mamy możliwości wniesienia apelacji, jeśli nie zgadzamy się z wyrokiem.

Na złożenie apelacji mamy 14 dni od otrzymania uzasadnienia wyroku na piśmie. Jeśli nie zrobimy tego w tym terminie, możliwość odwołania wygaśnie, a wyrok sądu I instancji uprawomocni się. Natomiast, gdy złożymy apelację, orzeczenie stanie się prawomocne po rozpatrzeniu przez sąd II instancji.

W przypadku, gdy zaskarżono tylko część orzeczenia – pozostała części stanie się prawomocna wraz z upływem terminu wnoszenia odwołania, chyba, że sąd II instancji z urzędu rozpozna sprawę także w tej części.

Należy pamiętać, że dopiero prawomocny wyrok sądu może być podstawą do rozpoczęcia postępowania egzekucyjnego.

Jeśli potrzebujesz porady prawnej lub chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat uprawomocnienia wyroku, adwokat Warszawa pomoże rozwiać wątpliwości.

Dodaj komentarz