CZYM SĄ ZDOLNOŚĆ PROCESOWA I SĄDOWA?

CZYM SĄ ZDOLNOŚĆ PROCESOWA I SĄDOWA?

W przepisach prawa cywilnego można rozróżnić dwa rodzaje zdolności: sądowa i procesową dla osób fizycznych i prawnych.

Osoba fizyczna oznacza w prawie cywilnym człowieka. Do osób prawnych zalicza się między innymi niektóre spółki, Skarb Państwa, szkoły wyższe czy partie polityczne.

Zdolności sądowa jest zdolnością do występowania, jako strona w procesie sądowym. Ma ją każda osoba fizyczna i prawna oraz jednostki organizacyjne i organizacje społeczne, które nie mają statusu osób prawnych, ale ustawodawstwo przyznaje im zdolność prawną.

Zdolność procesowa natomiast to zdolność do występowania w postępowaniu sądowym we własnym imieniu. Zdolność procesową posiadają osoby fizyczne, które mają pełną zdolność do czynności prawnych, osoby prawne i inne jednostki organizacyjne, niemające osobowości prawnej, lecz dopuszczone do działalności.

Pełna zdolność do czynności prawnych zostaje nabywa z chwilą uzyskania pełnoletniości przez osoby fizyczne, czyli po skończeniu osiemnastu lat. Wyjątkiem są kobiety, które po ukończeniu szesnastego roku życia zawarły związek małżeński. Na takie małżeństwo zgodę musiał wyrazić sąd opiekuńczy.

Istnieje także ograniczona zdolności do czynności prawnych, która przysługuje nieletnim po ukończeniu trzynastego roku życia oraz osobom częściowo ubezwłasnowolnionym.

Osoba fizyczna o ograniczonej zdolności prawnej ma zdolność procesową tylko w sprawach wynikających z czynności prawnych, których może dokonać samodzielnie.

Osoby fizyczne, które nie posiadają zdolności procesowej, mogą podejmować czynności procesowe tylko przez swojego przedstawiciela ustawowego. Oznacza to, że osoba niepełnoletnia nie może sama wystąpić do sądu z wnioskiem lub pozwać kogoś – muszą to w jej imieniu zrobić opiekunowie prawni lub rodzice.

Osoby prawne oraz jednostki organizacyjne i organizacje społeczne, które posiadają zdolność sądową, dokonują czynności procesowych za pośrednictwem osób uprawnionych do działania w ich imieniu.

Jeśli masz pytania lub potrzebujesz porady prawnej, adwokat Warszawa oferuje swoje usługi.

Dodaj komentarz