Co rozumiemy poprzez pojęcie linii obrony?

linia obrony

pojęcie linii obrony

W dzisiejszych czasach z usług adwokatów korzystamy dość często i nic też nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miałoby się to zmienić. Jeżeli już po nich sięgamy, całkiem oczywiste jest to, że mamy jakiś problem natury prawnej. Jako że adwokat jest specjalistą od obrony, samo przez siebie rozumie się, że będzie on odpowiedzialny za wdrożenie odpowiedniej linii obrony. Przyjrzyjmy się w związku z tym temu pojęciu.

Pojęcie umowne

Zacznijmy od tego, że termin linia obrony jest pojęciem umownym i w zasadzie w żadnym słowniku go nie znajdziemy. Przyjmuje się, że linią obrony są sposoby działania oskarżonego i jego obrońcy, które mają na celu przeciwdziałać lub zmniejszać grożące mu niebezpieczeństwo. Jako że nie ma dwóch takich samych spraw także i linii obrony jest nieskończenie wiele i to, na co się zdecydujecie, zależy w zasadzie tylko i wyłącznie od was. Najczęściej, aby obalić tezy prokuratury, stosuje się zeznania świadków czy wnioski dowodowe. Podkreślmy, że osoba oskarżona nie musi mówić w procesie sądowym prawdy, choć oczywiście nie oznacza to też tego, że adwokat powinien nakłaniać ją do kłamstwa.

Dobrze przemyślana decyzja

Nie bez znaczenia jest tutaj to, że wcześniej obraną linię obrony nie łatwo jest zmienić. W związku z tym już na wstępie powinniście obrać linie, której będziecie się trzymać do końca procesu. Powinna być to więc decyzja bardzo dobrze przemyślana. Wprawdzie często zdarza się, że oskarżony w trakcie trwania procesu zmienia linię obrony, ale co z tego skoro jest to bardzo podejrzane. Chyba że przyzna się do stawianych mu zarzutów, ale nie o to przecież w obronie chodzi.

3 Replies to “Co rozumiemy poprzez pojęcie linii obrony?”

  1. Jak najbardziej tak, bo w innym wypadku przecież nie będzie między innymi zaufania.

  2. Najlepsza linia obrony to ta wspólnie opracowana przez obrońcę oraz oskarżonego.

  3. To akurat jest prawda. Zaufanie jest w tym przypadku absolutną podstawą.

Dodaj komentarz